Jdi na obsah Jdi na menu

Panenská blána a ztráta panenství

Panenská blána nebo též hymen je slizniční prstenec v hloubce asi dva centimetry za vstupem do pochvy, která tento vstup částečně překrývá. Slovo ''hymen'' pochází z řeckého slova, znamenajícího membránu nebo blánu. Ve skutečnosti však nejde o nějakou tenkou blánu, nýbrž o jakýsi prstenec z poševní sliznice, v němž je malý otvor. Někdy má tvar jen půlměsíce v dolní části vstupu do pochvy (na straně blíže k řitnímu otvoru). Ve vzácnějších případech pak existují i jiné tvary, například prstenec s přepaženým otvorem nebo slizniční zátka, v níž je několik drobných otvorů a která jinak vstup do pochvy zcela zakrývá. Otvory v panenské bláně umožňují odchod menstruační krve.

Navzdory obecnému mýtu, který uvádí, že jde o "tenkou blánu", je panenská blána nejčastěji silná dva až čtyři milimetry a je velmi bohatě zásobena nervovými zakončeními. Je proto velmi citlivá i na pouhý dotek. Při prvním pohlavním styku dochází v drtivé většině případů k jejímu roztržení, neboť stávající otvor v panenské bláně není zdaleka tak velký, aby jim ztopořený penis mohl volně projít. Právě z tohoto důvodu partner nemůže míru roztržení sebeohleduplnějším přístupem nijak ovlivnit, protože typický ztopořený penis je prostě příliš široký a otvor v panenské bláně příliš úzký, takže panenská blána silný nápor nevydrží a roztrhne se, často na několika místech zároveň.

Při prvním pohlavním styku typicky dochází pod tlakem ztopořeného penisu vtlačovaného do pochvy k roztržení panenské blány a tím výraznému rozšíření otvoru v ní. Toto zranění se nazývá deflorace a je obvykle nesmírně bolestivé. Přirovnat by se teoreticky dalo k operaci zaživa bez narkózy a bez umrtvení, avšak na rozdíl od operace je provedené násilným tlakem a bez použití sterilních ostrých nástrojů. Proto pro mnoho žen představuje první pohlavní styk silně traumatizující zážitek, který dívku kvůli prožitému nesnesitelnému utrpení na nějakou dobu odradí od jakýchkoliv dalších pokusů o sexuální aktivitu.. K protržení panenské blány dochází navíc zpravidla samozřejmě bez desinfekce za velmi nehygienických podmínek, a proto může dojít k snadnému přenosu infekcí do čerstvé rány.

Ačkoliv výše uvedená fakta jsou typická pro naprostou většinu dívek, nelze je považovat za platné ve sto procentech případů. Vzácně existují totiž i výjimky, kdy dívka pociťuje bolest nižší intenzity, například podobnou stržení nehtu z prstu, bodnutí nožem nebo i jen k pouhému říznutí při krájení cibule.

Čtenářky, které roztržení panenské blány již zažily, se o své prožité zkušenosti s deflorací a pocity při ní podělit v komentářích. Jak byste popsaly bolest, kterou jsem při defloraci prožily Vy? K čemu byste prožité pocity přirovnaly?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář